نمایش تکی

ارتباط عفونت های روده ای آنترو ویروس با دیابت نوع1 درکودکان

- تاریخ انتشار 01:04 1395/11/29  

ارتباط عفونت های روده ای آنترو ویروس با دیابت نوع1 درکودکان
دیابت نوع1 یک بیماری خودایمنی است که سالیانه بیش از 18000 کودک و نوجوان را درگیرمی کند. تحقیقات اخیر ارتباط بین عفونت های آنتروویروس با دیابت نوع1 را در کودکان را نشان داده اند. طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها (CDC) درایالات متحده بیش از 29 میلیون نفر مبتلا به دیابت می باشند که از این تعداد 5 درصد مبتلا به دیابت نوع1 می باشند که یک اختلال خود ایمنی بوده که در آنها بدن دیگر قادر به تولید انسولین نمی باشد.
طبق آمارها در سال های 2008 و 2009 سالیانه بیش از18000 مورد ابتلا به دیابت نوع 1 گزارش شده است. دیابت نوع1 بطورعمده در کودکان و نوجوانان تشخیص داده شده وزمانی رخ می دهدکه بدن علیه سلول های تولیدکننده انسولین وارد عمل شده و آنها را نابود می کند.
 دیابت نوع1 قبل از این که سلول های بتا نابود شوند وعلائم بالینی آن بروز کند باشناسایی آنتی بادی در خون قابل تشخیص است.
 در مطالعه اخیر نمونه های مدفوعی 129 کودک که آنتی بادی مربوط به دیابت نوع1 مثبت داشتند و 282 کودک به عنوان گروه کنترل مورد ارزیابی قرار گرفتند. تمام نمونه های مدفوعی از نظر وجود RNA مربوط به روتا ویروس مورد ارزیابی قرار گرفتند.
براساس نتایج به دست آمده کودکان مبتلا به دیابت نوع1 سه برابر بیشتر نسبت به گروه کنترل دارای عفونت های آنترو ویروس بودند. نکته قابل توجه این بود که ابتلا به عفونت های آنترو ویروسی روده ای بیش از12 ماه قبل از ظهوراین  آنتی بادی مربوط به دیابت نوع1 درخون رخ داده است.
با تو جه به این که این مطالعه در یک کشور انجام شده است شاید نتایج آن قابل تعمیم به سایر کشورها نباشد و شاید لازم باشد مطالعات دیگری درسایر کشورها انجام شود. همچنین می توان از تست های تنفسی بابت تشخیص عفونت های روده ای استفاده کرد که دقت بالاتری دارد.
می توان نتیجه گرفت که ابتلا به عفونت های روده ای آنترو ویروس می تواند آغازگر روند تخریب سلول های بتا پانکراس باشد. شاید این امر اهمیت این موضوع را مطرح کند که با غربالگری عفونت های روده ای آنترو ویروس و واکسینه کردن کودکان علیه آن شاید بتوان از ابتلا به دیابت نوع1 جلوگیری کرد.

روابط عمومی بنیادبین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان
پایان پیام

نه به دیابت می گویم
تندرستی می جویم !
به پویش نه به دیابت در تلگرام بنیاد دیابت بپیوندید:
اینجا کلیک فرمایید                                            

بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com