نمایش تکی

شکلات و دیابت

- تاریخ انتشار 08:34 1396/06/16  

شکلات می تواند بروز دیابت نوع 2 را به تأخیر بیاندازد، با افزایش چشمگیر اپیدمی دیابت نوع 2 تحقیقات برای راه های کاهش شیوع دیابت نوع 2 افزایش داشته است.

طبق آمار تخمین زده می شود در سال 2035 بالغ بر 592 میلیون نفر به دیابت مبتلا باشند که عدد کمی نیست. علاوه بر این تعداد زیادی از افراد جامعه مبتلا به پیش دیابت هستند که در صورت عدم رعایت رژیم غذایی صحیح و فعالیت کافی معمولا پس از 5 سال به دیابت مبتلا می شوند. دیابت از نظر مالی بیماری پر هزینه هست و در سال 2012 دویست و چهل و پنج میلیارد دلار در کل جهان خرج دیابت و عوارض آن شده است، این در حال است که 5 سال قبل این مورخ 174 میلیارد دلار بوده است و این درحالی است که اکثر موارد دیابت با داشتن یک سبک زندگی سالم قابل پیشگیری می باشد.

مطالعات متعدد برای درمانهای سودمند در دیابت مورد مطالعه قرار گرفته اند. ریشه دیابت هورمون انسولین می باشد که در سلول های بتای پانکراس تولید و ذخیره می گردد. انسولین مسئول کنترل قند خون می باشد . مبتلایان به دیابت نوع 2 نسبت به انسولین حساسیت کمتری دارند این بدان معناست بدن باید برای کنترل قند خون انسولین بیشتری تولید کند علاوه برکاهش حساسیت نسبت به انسولین تولید و ترشح انسولین توسط سلول های بتا نیز کاهش میابد که به دلیل مرگ سلول های بتا می باشد .

در همین راستا محققین دنبال روش هایی هستند که فعالیت سلول های بتا را افزایش دهند و مرگ آنها را به تاخیر بیاندازند . سلولهای بتا نسبت به استرس های اکسیداتیو (رادیکال های آزاد)حساس می باشند به همین علت ترکیب فلاوانول موجود در شکلات که دارای خاصیت آنتی اکسیدان می باشد می تواند در این زمینه کمک کننده باشد . محققین دریافته اند که موشهایی که رژیم غذایی حاوی ترکیبات شکلات دریافت کرده اند چاقی کمتری داشته و قند خون کنترل شده تری دارند . از بین فلاوانول ها مولکولی تحت عنوان کاتشین(catechin) بیشترین اثر را داراست.

مولکولهای کاتشین میتوکندری سلولهای بتا را تقویت کرده و باعث تولید بیشتر ATP (منبع انرژی سولی) می شوند که در دیابت باعث تولید بیشترین انسولین می شود.

این مطلب کمک می کند تا از این ترکیبات در غذا و مکمل های غذایی استفاده شود تا به کنترل قند خون و با تاخیر انداختن بروز دیابت کمک کند ولی باید توجه کرد با توجه به اینکه مصرف زیاد شکلات به هیچ عنوان توصیه نمی شود استفاده از این روش در درمان دیابت راه طولانی در پیش دارد.بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com