نمایش تکی

کارگاه آموزشی هفت گام برای تغییر دنیای دیابت برگزار شد

- تاریخ انتشار 13:50 1397/07/23  

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیادبت ایرانیان این بنیاد با مشارکت انجمن توسعه سلامت مهرپارسی و با همکاری اداره سلامت منطقه 3 در سرای محله آرارات اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان هفت گام برای تغییر دنیای دیابت برگزار کرد.

در این کارکاه 1 ساعته مدرس سرکار خانم مینا رستگاری به توضیحات کلی درمورد دیابت پرداخت . ایشان گفتند  کلمه دیابت کلمه ای یونانی به معنای "سیفون" است که به ادرار فراوان در دیابت کنترل نشده  اشاره دارد و "ملیتوس" معادل یونانی عسل یا شیرین است.

انسولین نیز از کلمه لاتین اینسولا "جزیره" گرفته شده است، زیرا این هورمون توسط جزایر لانگرهانس پانکراس ترشح می شود.  و از این سو میتوان به ارتباط بین این دو یعنی جزایر لانگرهانس و دیابت پی برد.

افراد دیابتی خیلی بیشتر از افراد عادی به  آلزایمر دچار می شوند  درهر سال تقریبا 86000 قطع اندام های تحتانی به علت دیابت در ایالات متحده اتفاق می افتد. و البته نرخ قطع عضو در بین مردان بیشتر از زنان است. این آمار به عنوان الگو بیان میشود که میتوان به سایر کشورها آن رابسط داد.

بیماری دیابت حتی در حیوانات مانند اسب ها سنجاب های زمینی، دلفین، روباه و اسب آبی دیده شده است.

مردان دیابتی بیشتر با خطرات اختلال نعوظ دست و پنجه نرم می کنند  و همینطور احتمال عفونت های واژن در خانم های دیابتی به دلیل افزایش سطح گلوکوزشان بیش از سایرین است.

سرکار خانم رستگاری پس از هشدارهای لازم در زمینه دیابت به تعریف دیابت و انواع آن پرداخت . و گفتند که ما 5 نوع دیابت  داریم دیابت نوع 1 " وابسته به انسولین" دیابت نوع 2- دیابت بارداری، دیابت پنهان و دیابت به واسطه دارو و بیماری های مختلف و در این کلاس به شرح این 5 نوع دیابت پرداخته شد .بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com