نمایش تکی

همایش آموزشی دیابت و درمانهای نوین برگزار شد

- تاریخ انتشار 14:58 1396/09/28  

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان، این بنیاد با مشارکت انجمن ملی توسعه سلامت مهر پارسی، همایش آموزشی دیابت و درمانهای نوین را برگذار کرد .
 دکتر فرهاد رجب پورمدیر آموزش بنیاد،
در این همایش به درمانهایی از قبیل درمان با سلولهای بنیادی،انسولین ویکتوزا، انسولین استنشاقی و جراحی متابولیک، فواید و معایب آن به صورت مفصل توضیح داده شد.
وی در ادامه خاطر نشان کرد:از زمانی که بحث سلول‌های بنیادی مطرح شد، درمان دیابت یکی از اهداف اولیه درمانی برای این سلول‌ها مطرح گردید. در سال ۱۳۷۸ که برای اولین بار کشت موفقیت‌آمیز سلول‌های بنیادی جنینی گزارش گردید درمان دیابت نوع یک هدف اصلی این مطالعه عنوان شد.هرچند که برای تولید سلول‌هایی همانند سلول‌های انسولین‌ساز، سلول‌های قلبی و یا سلول‌های کبدی بهترین منبع سلول‌های بنیادی جنینی است ولی برای تولید سلول‌های بنیادی جنینی لازم است که یک جنین تولید شده در آزمایشگاه  قبل از لانه‌گزینی در رحم تخریب شود که بحث‌های اخلاقی بسیار زیادی را به همراه دارد.
رجب پور در رابطه با درمانهای دیگر گفت: Exenatide نخستین طبقه از داروهایی است که لوزالمعده را در پاسخ به افزایش قند خون به تولید انسولین بیشتر تحریک می کند و هضم و اشتها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.ویکتوزا، آنالوگ پپتید شبکه گلوکاگونی انسانی نوع (1-GLP) است که به صورت تزریقی توسط بیماران مبتلا به دیابت مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این دارو که با نام ژنریک لیراگلوتید (Liraglutide) تولید می‌شود یک بار در روز برای بیماران تجویز می‌شود.افزایش روز افزون چاقی منجر به افزایش ابتلا به دیابت نوع دو شده است. 60 درصد از موارد دیابت با چاقی ارتباط دارد.انسولین  فوق العاده سریع الاثر استنشاقی  Afrezzaرا برای درمان دیابت نوع 1 و 2 در بازار ایالات متحده عرضه کرده اند. بیماران  دیابتی می توانند با نسخه و تحت نظارت پزشک از این نوع  انسولین استفاده کنند.
ایشان همچنین به سوالات و شبهات شرکت کنندگان در همایش در باب انواع درمانها چه در داخل و چه در خارج از کشور پاسخ داد. سپس خانم علیخانی مدیر کمیته ورزشهای آبی استان خراسان رضوی، ضمن تأکید بر ارتباط ورزشهای آبی و دیابت افزود: داشتن روحیه بالا در کنار کنترل صحیح بیماری می تواند بسیار موثر باشد.

بنیاد دیابت  قردادهایی با مراکز طب سوزنی، طب تصویری و همچنین مجموعه های آبی منعقد نمود که طی این قراردادها اعضای بنیاد دیابت با درد دست داشتن کارت شناسایی اعضای دیابتی و دفترچه دیابت می توانند از خدمات این مجموعه ها استفاده نمایند.

در حاشیه همایش غربالگری دیابت و تست قند خون جهت شرکت کنندگان انجام شد.


نه به دیابت می گویم 
تندرستی می جویم ! 
به پویش نه به دیابت در تلگرام بنیاد دیابت بپیوندید: 

بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com