نمایش تکی

نوشیدنی های انرژی زا برای دیابتی ها آری یا نه؟

- تاریخ انتشار 12:38 1397/07/10  

نوشیدنی هایی که امروزه به عنوان نوشیدنی انرژی زا یا ورزشی عرضه می شود نوعی نوشیدنی تجاری است که مصرف آن برای ورزشکاران هم زیان آور است، چه رسد به افراد کم تحرکی که برای رفع خستگی و سستی خود 
در پی راه میانبری برای رسیدن به بیشترین انرژی هستند.

جدا از محتوای کافئین بالا، نوشیدنی های انرژی‌زا حاوی مقدار زیادی قند و شیرین کننده های مصنوعی نیز هستند که خطر جدی برای ابتلا به دیابت را در بر دارند. همچنین به شدت اعتیار آورند که اگر معتادش شوید سردرد، کج خلقی، اضطراب، دلشوره، بی خوابی و گرفتگی عضلانی از اصلی ترین عواقب ترک آن است.

با این که این نوشیدنی به سبب آن که حاوی ویتامین های گروه بی هستند و برخی مواد محرک آرامبخش دارند سرحال کننده است و تا حدی در بهبود روحیه افراد افسرده موثر است، اما اثر آن کوتاه مدت بوده و 
تشدید کننده اختلالات رفتاری است.

9 مورد از مهم‌ترین مشکلات مرتبط با این نوشیدنی‌ها آشنا می‌شویم:


1-ایست قلبی

درحالی که برنامه‌های محاسبه‌گر کافئین به ما نشان می‌دهند مصرف چه مقدار از نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند کشنده باشد، این فرمول برای همه افراد یکسان نیست، مثلا افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای قلبی، فقط بعد از مصرف چند نوشیدنی انرژی‌زا، دچار ایست قلبی می‌شوند. بنابراین، پیش از مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا یا کافئین، از سلامت قلب خودتان مطمئن شوید.

 

2- دیابت نوع 2

از آنجایی که بسیاری از نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی قند بسیار زیادی هستند، درنهایت می‌توانند به سلول‌های تولیدکننده انسولین آسیب برسانند. این وضعیت هم نتیجه‌ای ندارد، جز ابتلا به بیماری دیابت نوع2

 

3-میگرن

زیاده‌روی در مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند به سردردهای شدید منجر شود که از علائم ترک کافئین است. تغییر دادن میزان کافئین مصرفی در طول روز، می‌تواند باعث سردردهای بیشتر و شدیدتر شود.


4-اضطراب

افرادی که دارای تنوع ژنتیکی در گیرنده‌های آدنوزین هستند، معمولا بعد از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند نوشیدنی‌های انرژی‌زا با افزایش اضطراب مواجه می‌شوند. افزایش دوز مصرفی کافئین، حتی می‌تواند این افراد را با حملات وحشت شدید مواجه کند.


5-اختلال خواب

نوشیدنی‌های انرژی‌زا برای بیدار نگه‌داشتن افراد، مفید به نظر می‌رسند اما در صورت سوء‌مصرف، می‌توانند فرد را دچار بی‌خوابی کنند. این کمبود خواب، فرد را با اختلال در کارکردهای مختلف ذهن و بدن مواجه می‌کند.

 

6-عصبانیت مفرط

زیاده‌روی در مصرف کافئین با استفاده از نوشیدنی‌های انرژی‌زا، بعضی از افراد را به نگرانی شدید و حتی لرزش ناشی از عصبانیت شدید دچار می‌کند. این وضعیت درنهایت می‌تواند انجام وظایف مختلف روزانه را با اختلال جدی مواجه کند یا باعث مشکلات عاطفی شود. نتایج بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند کافئین می‌تواند اختلال اضطرابی را تشدید کند.

 

7-واکنش های حساسیت زا

بسیاری از ترکیب‌های موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند باعث بروز انواع واکنش‌های حساسیت‌زا شوند؛ از خارش جزیی گرفته تا تنگی مسیر تنفسی

 

8-فشار خون بالا

محصولات کافئین‌دار مانند نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند فشارخون افراد را افزایش بدهند. این اتفاق برای افرادی که فشارخون عادی دارند، نگران‌کننده نیست اما افراد مبتلا به بیماری فشارخون بالا را با خطر بروز سکته مغزی و انواع مشکلات ناشی از این بیماری مواجه می‌کند.

 

9-استرس

تحقیقات  نشان می‌دهد که مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا، ترشح هورمون استرس را افزایش می‌دهد. براساس این تحقیق، سطح نوراپی‌نفرین با مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا به‌طور متوسط 74 درصد افزایش پیدا می‌کند.

جایگزین های نوشیدنی انرژی‌زا:

جایگزین های بسیاری برای نوشیدنی های انرژی‌زا وجود دارند که حتی می توانید آنها را در خانه نیز تهیه کنید:

ماکا برای قرن ها توسط جنگجویان برای افزایش قدرت و استقامت پیش از جنگ مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه، پودر ماکا را می توان برای افزایش سطوح انرژی، تعادل هورمونی، افزایش میل جنسی و تقویت قدرت مورد استفاده قرار داد.

آبمیوه ها و اسموتی های سبز منبعی خوب برای ویتامین های بی هستند که بدن برای سوخت و ساز به آنها نیاز دارد. هنگامی که نرخ سوخت و ساز بالاتر است، بدن عملکرد بهتری در تولید انرژی کافی با سرعت بیشتر دارد.

همچنین، مصرف مقادیر فراوان آب برای احساس شادابی و سرزندگی بدن نیاز است. مصرف سه تا چهار لیتر آب در روز را مد نظر قرار دهید. آب نارگیل تازه نیز می تواند گزینه ای با طعم بهتر باشد.

چای و دمنوش های گیاهی، مانند چای سبز، نیز جایگزین های خوبی برای کاهش مصرف زیاد محصولات حاوی کافئین مانند قهوه و نوشیدنی های انرژی‌زا هستند.

ورزش صبحگاهی را نیز فراموش نکنید زیرا گزینه خوب دیگری برای بهبود سطوح انرژی محسوب می شود.

 

 

 بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com