نمایش تکی

افزایش چشمگیر مشکلات بینایی ناشی از دیابت

- تاریخ انتشار 23:46 1395/07/24  

افزایش چشمگیر مشکلات بینایی ناشی از دیابت
 نابینایی و مشکلات بینایی از دیابت در چند سال اخیر افزایش چشمگیری داشته است.
در طی 2 دهه از سال های 1990 تا 2010 مشکلات بینایی ناشی از دیابت تا 64 درصد افزایش داشته است، در سال 2010 یک نفر از هر 52 نفر مبتلا، مشکلات بینایی ناشی از دیابت بودند و یک نفر از هر 35 نفر دچار کوری ناشی از دیابت شدند.
از آنجایی که تعداد مبتلایان به دیابت رو به افزایش است در نتیجه تعداد مبتلایان به مشکلات بینایی ناشی از دیابت (رتینوپاتی دیابتی) نیز افزایش داشته است، خصوصاً اگر مبتلایان به دیابت درمان به موقع و مقتضی دریافت نکنند. رتینوپاتی دیابتی به آسیب شبکیه چشم در نتیجه قند خون بالا اطلاق می شود. قند خون یالا باعث آسیب به عروق شبکیه چشم می شود. با افزایش آسیب عروق خونی شروع به نشست می کنند و باعث نقص در میدان بینایی می شود. در افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی پیشرفته عروق خونی جدید در شبکیه تشکیل شده و باعث آسیب بیشتر به شبکیه و در نهایت از بین رفتن کامل بینایی و کوری می شود.
متأسفانه رتینوپاتی دیابتی در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد. بنابراین بیماران دیابتی باید سالانه مورد معاینه چشم قرار بگیرند. کنترل نامناسب قند خون و دسترسی ناکافی به چشم پزشکان و مراکز چشم پزشکی عوامل اصلی افزایش مشکلات بینایی ناشی از دیابت می باشند.


آسیای جنوبی، خاورمیانه و  شمال آفریقا بالاترین شیوع مبتلایان به رتینوپاتی دیابتی را دارا می باشند. با توجه به شیوع ناگهانی رتینوپاتی دیابتی انجام معاینات بالینی دوره ای و برنامه های غربالگری امری حیاتی به نظر می رسد.

 دکتر فرهاد رجب پور صنعتی
مدیر آموزش و پژوهش بنیاد دیابت


روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان
پایان پیام/ش 760
نه به دیابت می گویم
تندرستی می جویم !

به پویش «نه به دیابت!»در تلگرام بنیاد دیابت بپیوندید:
اینجاکلیک فرمایید

بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com