نمایش تکی

پیشگیری از کم آبی بدن در دیابتی ها با ۶ گزینه غذایی تابستانی

- تاریخ انتشار 14:59 1396/05/08  


گرمازدگی و کم آب شدن بدن، عارضه ای تهدید کننده برای همه افراد بشمار می رود اما در دیابتی ها همراه با یک خطر دیگر هم هست: افزایش ناگهانی سطح قند خون.
به گزارش واحد آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان به نقل ازeverydayhealth کمبود آب بدن در شرایط خطرناک می تواند منجر به کتواسیدوز دیابتی شود؛ عارضه ای که یک اورژانس پزشکی محسوب می شود و نیاز به درمان سریع دارد.
از آنجایی که افراد دیابتی غلظت گلوکز بالایی دارند در خطر از دست دادن آب بدن (دهیدراتاسیون) هستند. علائم کم آبی بدن شامل موارد ذیل می باشد:
- تشنگی 
- سردرد
- خشکی دهان
- خشکی چشم 
- خستگی و سرگیجه 
عواملی همچون عدم دریافت مایعات کافی، فعالیت بدنی شدید، قند خون بالا، مصرف الکل، اسهال، استفراغ می توانند فرد دیابتی را مستعد کم آبی کنند.
کنترل دیابت و پیشگیری از کم آبی بدن در دیابتی ها؛ نیاز به مصرف ۶ گزینه غذایی در تابستان دارد:
کرفس و خیار: اگر شما به دنبال غذاهای هیدراتیک هستید که قند خون را هم افزایش ندهند، باید به سراغ سبزیجات غنی از آب بروید. این سبزیجات منبع خوبی از فیبر، ویتامین ها، و مواد معدنی هستند و میزان کربوهیدرات آنها بسیار پایین است پس گزینه خوبی برای حفظ قند خون در محدوده سالم نیز به شمار می روند. چیزی حدود ۹۵ درصد کرفس را آب تشکیل داده و این سبزی منبع خوب فیبر است. یک فنجان خیار خرد شده نیز نه تنها ۱۶ کالری بیشتر ندارد بلکه منبع غنی از آنتی اکسیدانها، ویتامین ث، منگنز، و ویتامین آ نیز محسوب می شود. خیار نیز یکی از گزینه های غذایی عالی برای آبرسانی به بدن است.
فلفل دلمه ای: یکی از سبزیجات غنی از آب، ویتامین ث و فیبر است. چیزی حدود ۹۴ درصد یک فلفل دلمه ای متوسط را آب تشکیل می دهد و تنها ۲۴ کالری و ۶ گرم کربوهیدرات دارد. فلفل منبع خوبی از پتاسیم است که برای تنظیم عملکرد قلب، بهبود هضم و عملکرد عضلانی ضروری است. پتاسیم همچنین یک الکترولیت است و در هیدراتاسیون بدن نقش مهمی دارد.
سبزیجات تیره رنگ: در میان سبزیجات تیره رنگ، اسفناج منبع غنی از ویتامین کا و پتاسیم بوده و کربوهیدارت کمی دارد. ۹۱ درصد اسفناج را آب تشکیل می دهد. گزینه های دیگر عبارتند از کلم که ۸۴ درصد آن آب است. ضمن این که میزان زیادی کلسیم، منیزیم، ویتامین آ، ویتامین ث و ویتامین کا دارد.
گوجه فرنگی ها: یکی از گزینه های هیدراته عالی است و یک فنجان از آن تنها ۳۰ کالری دارد ضمن این که منبع غنی از پتاسیم بوده و کربوهیدرات بسیار کمی دارد. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی یک نوع آنتی اکسیدان قدرتمند برای محافظت از سلول های شما در برابر سرطان است. یک گوجه فرنگی متوسط ۹۵ درصد آب و ۵ گرم کربوهیدرات دارد. ضمن اینکه حاوی مقادیر زیادی ویتامین آ برای کمک به حفظ سلامت چشم ها، دندانها، استخوان ها، پوست و .. .است.
سیب ها: سرشار از انواع ویتامین ها و مواد مغذی هستند. مصرف سیب نه تنها به بدن آبرسانی می کند بلکه با کم کردن سطح کلسترول، کاهش وزن، پیشگیری از بیماری های قلبی و حتی پیشگیری از سرطان مرتبط است.
توت ها: منبع غنی از آنتی اکسیدان هایی مانند آنتوسیانین هستند و مقادیر زیادی ویتامین ث دارند. توت ها مواد مغذی زیادی را در خود جای داده اند ضمن این که بسیار کم کالری هستند به عنوان مثال هشت عدد توت فرنگی متوسط تنها ۱۱ گرم کربوهیدرات دارد. توت ها ضمن آب رسانی به بدن، منبع خوبی از فیبر نیز بوده و برای یک سیستم گوارش سالم، ضروری اند.بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com