نمایش تکی

حدود پنجاه درصد از بیماران دیابتی درمراقبت های درمانی از خود اشتباه می کنند!

- تاریخ انتشار 23:40 1396/01/14  

حدود پنجاه درصد از بیماران دیابتی درمراقبت های درمانی از خود اشتباه می کنند!
مهمترین عامل زمینه ساز مرگ و میر بیماران دیابتی ناآگاهی و نداشتن خودمراقبتی است !  
دردرمان دیابت، سازگاری بیمار و مراقبت وی از خویش نقش کلیدی در نتایج درمان داردو این بیماری مستلزم رفتارهای خود مراقبتی در تمام عمر میباشد که با پیگیری مداوم آن می توان از عوارض حاد ومزمن بیماری جلوگیری کرد یا بروز آن را به تعویق انداخت.
خودمراقبتی به عنوان رفتارهای بهداشتی، که هدف آن بهبودی رفاه جسمی یا حفظ سلامت، از طریق اقداماتی چون رعایت رژیم غذایی، ورزش، پایش قندخون و جستجوی خدمات بهداشتی پیشگیری کننده یا درمان پزشکی و بکارگیری درمان های تجویز شده است، تعریف می شود.
بررسی های انجام شده بیانگر آن است که رعایت فعالیت های خودمراقبتی علاوه بر بهبود کیفیت زندگی فرد و خانواده مبتلا به بیماری مزمن، نقش بسیار مهمی در کاهش هزینه های درمانی ناشی از بستری های مکرر دارد با توجه به تاثیر فعالیت های خود مراقبتی در تعیین سطوح قندخون و نتایج بیماری دیابت، مهمترین عامل زمینه ساز مرگ و میر این بیماران را می توان عدم انجام فعالیت های خود مراقبتی دانست.
تخمین زده می شود که نزدیک به ۵۰ درصد از مبتلایان به دیابت در مهارت های مربوط به مراقبت از خود ممکن است اشتباه کنند.، دبیمار ممکن است به سادگی برخی از اطلاعات را فراموش کند یا نتواند آنها را یاد بگیرد.،عوامل عاطفی و هیجانی از قبیل انکار، تشخیص و افسردگی نیز ممکن است توانایی های بیمار را برای انجام اقدامات مراقبتی روزمره کاهش دهد.
سطح پایین خود مراقبتی، کنترل ضعیف و مشکلات روانی حل نشده و رو به افزایش در این بیماران می باشد و تعدادی از مطالعات میزان اتخاذ رفتارهای خودمراقبتی از جمله استفاده از دارو، تزریق انسولین، آزمایش ادرار و خون در بین افراد دیابتی را مورد بررسی قرار داده اند و نتایج این مطالعات نشان داد که پایبندی به بیشتر این رفتارها در بین بیماران دیابتی در سطح پایین میباشد و عدم پذیرش برنامه های درمانی یک مشکل عمده در درمان بیماران دیابتی است که میزان آن بین ۳۰ تا۶۰ درصد متغییر می باشد.
شیوع، مرگ و عوارض دیابت، هزینه های اقتصادی و در نتیجه بار فردی و اجتماعی ناشی از آن، نیاز فوری برای کمک به بیماران دیابتی به منظور کنترل بهتر بیماری را نشان می دهدکه نباید از آن غافل بود.
تنها یک سوم از مبتلایان به دیابت نوع دو به قند خون هدف دست پیدا می کنند و طبق برخی مطالعات  ۸/۵۱درصد از بیماران دیابتی مورد مطالعه برنامه منظمی را جهت مراقبت از خود نداشته، ۴/۶۱درصد  پیگیری هیچ گونه برنامه ورزشی را در زندگی روزانه ذکر نکردند، به علاوه42 /۲  درصد از افراد در میهمانی و مسافرت و ۷/۳۰درصد آنها در هنگام بهتر شدن حال عمومی، رژیم غذایی خود را ترک می کردند و تنها ۲۷درصد به مراقبت از پاهای خود می پرداختند.
آموزش بیمار جهت توانمندسازی و خود مراقبتی و کنترل مطلوب قند خون و در نهایت ارتقاء سطح کیفیت زندگی به عنوان یکی از شاخص های مهم سلامتی و از بخش های مهم درمان دیابت محسوب می شود.
بخش مهمی از آموزش خودمراقبتی در بیماران دیابتی، و ارتقاء کیفیت زندگی این قشر توسط پرستاران انجام میگیردو پرستاران قادرند به این بیماران و خانواده هایشان بطور جامع بنگرند، از درک آنان نسبت به دیابت مطمئن شوند و سازگاری افراد را نسبت به درمان افزایش دهند.
حمیدرضا دالوندی عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
روابط عمومی بنیادبین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان
پایان پیام
نه به دیابت می گویم
تندرستی می جویم !
به پویش نه به دیابت در تلگرام بنیاد دیابت بپیوندید:
اینجا کلیک فرمایید                                            

بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com