نمایش تکی

بنیاددیابت همایش " دیابت را بهتر بشناسیم ” برگزارنمود

- تاریخ انتشار 18:35 1393/01/28  

بنیاددیابت همایش "  دیابت را بهتر بشناسیم ”را در مشهد برگزارنمود

به گزارش روابط عمومی بنیاد دیابت، این سازمان مردم نهاد با همکاری انجمن توسعه سلامت مهر پارسی و مشارکت معاونت محترم شهرداری منطقه یک مشهد ،روز پنجشنبه بیست و هشتم  نود وسه یک جلسه آموزشی با عنوان  "  دیابت را بهتر بشناسیم ”  را در فرهنگسرای انتظار شهر مشهد برگزار نمود .

 در این همایش نخست  خانم محبوبه  حسین پورمدیر مشارکت های مردمی  بنیاد دیابت و سپس آقای دکتر فرهاد رجب پور سخن گفتند.

خانم حسین پوردر این همایش به معرفی و گزارش عملکرد بنیاد دیابت پرداخت و چنین عنوان نمود که کمک ها و مشارکت های مردمی و عواید حاصل از بازارچه های خیریه ، جشن های گل ریزان و....که به این واحد می رسد صرف آموزش ، درمان و حمایت از بیماران دیابتی نیازمند می گردد.

سپس آقای دکتر فرهاد رجب پور در جایگاه قرارگرفت و به تعریف کلی دیابت پرداخت.
وی گفت سرنوشت مشترک بیماران دیابتی تا اواسط قرن بیستم میلادی مرگ بود تا زمانی که در سال 1921 انسولین توسط دکتر فردریک بانتینگ  و چارلز بست کشف شد و سپس توسط فردریک سانجر در سال 1955 با رو نمایی از ساختمان شیمیایی انسولین موجب نجات هزاران بیمار دیابتی  از مرگ حتمی گردید.
دکتر رجب پور افزود: اگرچه با کشف انسولین و استفاده ی وسیع از آن، طول عمر بیماران افزایش چشمگیری یافت، اما ظهور عوارض درازمدت دیابت همچون انواع بیماری های میکرو و ماکروواسکولار ازجمله رتینوپاتی، نفروپاتی، نوروپاتی و سکته های قلبی و مغزی موجب شد تا چند سال از عمر بیماران با ناتوانی و زمین گیری سپری شود . 
اگر تا قبل از کشف انسولین کمّیت عمر بیماران دیابتی اهمیت داشت، پس از کشف این هورمون کیفیت عمر مورد توجه قرارگرفت.

در ادامه همایش دکتر رجب پور به موضوع کنترل بیماری دیابت پرداخت و گفت: برای کنترل هر چه بهتر دیابت، بسیار اهمیت دارد که قند خون، فشار 
خون و چربی خون شما به درستی کنترل شوند تا خطر بروز عوارض 
کاهش یابد.بر این اساس یک فرد دیابتی می‌تواند همانند سایر افراد جامعه به زندگی فعال خود ادامه و خطر ایجاد عوارض دیابت را کاهش دهد. این کار با درمان‌های مناسب دارویی ،آموزش‌های صحیح در پیش گرفتن شیوه ی درست  زندگی امکان پذیر می گردد.
وی در خصوص پیشگیری از کلیه عوارض دیابت گفت:شرکت در کلاس های آموزشی دیابت و پایش میزان قند خون به شکل مداوم،انجام آزمایش های دوره ای هموگلوبین HbA1c و اطمینان از قرارداشتن قند خون در اندازه های طبیعی از گام های اساسی در پشگیری از ابتلا به این بیماری می باشدکه هر کدام از ما باید برداریم.
دکتر رجب پور با یادآوری اینکه بیماری دیابت درمان قطعی ندارد افزود:برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دو نخست بایددگرگونی در شیوه نادرست زندگی لیجاد نمود  و با تحرک بدنی بیشتر  (یا اگر از قبل فعالیت منظم ورزشی داشته اید، نگهداری و ادامه آن فعالیت بدنی )؛ همچنین حفظ وزن در محدوده طبیعی خود را نسبت به ابتلا به دیابت مصون داشت.
 
شرکت در همایش های بنیاد دیابت و انجمن توسعه سلامت مهر پارسی برای عموم شهروندان آزاد بوده و از عموم بیماران دیابتی و شهروندان محترم دعوت می شود تا جهت آگاهی بیشتر یا  ثبت نام برای حضور درهمایش ها  با دبیرخانه همایش های بنیاد به شماره تلفن    7650400-0511  تماس حاصل فرمایند.


پایان پیام/ش237
روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت 
انجمن توسعه سلامت مهر پارسی

بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com